The Star Online|Malaysia 13th General Election

GE13: Sabah - Umno to contest 14 parliament, 32 state seats


Datuk Seri Musa Aman Datuk Seri Musa Aman

KOTA KINABALU: Sabah Umno ushered in changes in three parliamentary and six state seats with state party chief Datuk Seri Musa Aman describing it as a combination of experienced incumbents and dynamic new blood.

As widely anticipated, Umno got 14 of Sabah's 25 parliament constituencies with the addition of the Sepanggar seat while it would be defending its existing 32 state seats.

Businessman Datuk Jumat Idris was the Umno choice for Sepanggar won by the Sabah Progressive Party (SAPP) that quit Barisan Nasional after the 2008 polls.

State minister Datuk Azizah Mohd Dun was picked to wrest the Beaufort parliament seat from Datuk Lajim Ukin who resigned from Umno last September and aligned himself to PKR.

The party also moved Lahad Datu state assemblyman Datuk Nasrun Datu Mansor to the Silam parliamentary seat replacing Salleh Kalbi.

Musa said Umno would be announcing its choice for the Tenom seat later on Tuesday after a few issues were resolved.

Former chief minister Datuk Salleh Tun Said, the Sabah State Assembly Speaker, made a return when he was picked to contest the Usukan state seat that he once held.

The Umno choice for Lahad Datu seat vacated by Nasrun was businessman Datuk Yusof Apdal, a younger brother of party vice president Datuk Mohd Shafie Apdal who would be defeding his Semporna parliament seat.

Shafie's former political secretary Datuk Jaujan Sambukong was the party's choice for Sulabayan while Datuk James Ratib was picked to contest in Sugut.

Umno was also replacing Datuk Karim Bujang in the Bongawan seat with lawyer Mohamad Alamis, the Kimanis Umno Youth chief while contesting the Klias seat vacated by Azizah was businessman Isnin Aliasmih.

Candidates for parliament seats:

KUDAT - Datuk Abdul Rahim Bakri (BN-Umno)

KOTA MARUDU - Datuk Dr. Maximus Ongkili (BN-PBS)

KOTA BELUD - Datuk Abdul Rahman Dahlan (BN-UMNO)

TUARAN - Datuk Madius Tangau (BN-UPKO)

SEPANGGAR - Datuk Jumat Idris (BN- Umno)

KOTA KINABALU - Chin Tek Ming (BN-PBS)

PUTATAN - Datuk Dr Marcus Mojigoh (BN-UPKO)

PENAMPANG - Tan Sri Bernard Dompok (BN-Upko)

PAPAR - Datuk Rosnah Abd Rashid Shirlin (BN-Umno)

KIMANIS - Datuk Anifah Aman (BN-Umno)

BEAUFORT - Datuk Azizah Mohd Dun (BN-UMNO)

SIPITANG - Datuk Sapawi Ahmad (BN-Umno)

RANAU - Ewon Ebin (BN-UPKO)

KENINGAU - Tan Sri Joseph Pairin Kitingan (BN-PBS)

TENOM - Not announced

PENSIANGAN - Tan Sri Joseph Kurup (BN-PBRS)

BELURAN - Datuk Ronald Kiandee (BN-Umno)

LIBARAN - Datuk Juslie Ajirol (BN-Umno)

BATU SAPI - Datin Linda Tsen (BN-PBS)

SANDAKAN - Datuk Liew Vui Kiong (BN-LDP)

KINABATANGAN - Datuk Bung Mokhtar Radin (BN-Umno)

SILAM - Datuk Nasrun Datu Mansur (BN-Umno)

SEMPORNA - Datuk Mohd Shafie Apdal (BN-Umno)

TAWAU - Datuk Mary Yap (BN-PBS)

KALABAKAN - Datuk Abdul Ghapur Salleh (BN-Umno)

Candidates for state seats:

BANGGI - Abd Mijul Unaini ((BN- Umno)

TANJUNG KAPOR - Datuk Teo Chee Kang (BN-LDP)

PITAS - Datuk Bolkiah Ismail (BN-Umno)

MATUNGGONG - Sarapin Magana ( BN-PBS)

TANDEK - Anita Baranting (BN-PBS)

TEMPUSUK - Datuk Musbah Jamli (BN-Umno)

KADAMAIAN - Datuk Herbert Timbon Lagadan (BN-PBS)

USUKAN - Datuk Salleh Tun Said (BN-Umno)

TAMPARULI - Datuk Jahid Jahim (BN-PBS)

SULAMAN - Datuk Hajiji Noor (BN-Umno)

KIULU - Datuk Louis Rampas (BN-PBS)

KARAMBUNAI - Datuk Jainab Ahmad (BN-Umno)

INANAM - Datuk Johnny Goh Chin Lok (BN-PBS)

LIKAS - Chin Su Yin (BN-LDP), 49 (New Face)

API-API - Datuk Dr Yee Moh Chai (BN-PBS)

LUYANG - Datuk Agnes Shim (BN-MCA) (New face)

TANJUNG ARU - Datuk Edward Yong Oui Fah (BN-PBS)

PETAGAS - Datuk Yahya Hussin (BN-Umno)

KAPAYAN - Datuk Edward Khoo Keok Hai (BN-MCA)

MOYOG - Phillip Lasimbang (BN-UPKO) (New fACE)

KAWANG - Datuk Gulamhaidar Khan Bahadar (BN-Umno)

PANTAI MANIS - Datuk Abdul Rahim Ismail(BN-Umno)

BONGAWAN - Mohammad Alamin (BN-Umno) (New Face)

MEMBAKUT - Datuk Mohd Arifin Mohd Arif (BN-Umno)

KLIAS - Isnin Aliasni (BN-Umno) (New Face)

NKUALA PENYU - Limus Jury (BN-UPKO) (New Face)

LUMADAN - Kamarlin Ombi (BN-Umno)

SINDUMIN - Ahmad Bujang (BN-Umno)

KUNDASANG - Datuk Dr Joachim Gunsalam (BN-PBS)

KARANAA - Datuk Masidi Manjun (BN-Umno)

PAGINATAN - Siringan Gubat @ Aliance (BN-UPKO)

TAMBUNAN - Tan Sri Joseph Pairin Kitingan (BN-PBS)

BINGKOR - Kennedy Jie John @ Ken (BN-UPKO) (New face)

liawan - Datuk Sairin Karno (BN-Umno)

MELALAP - Datuk Radin Malleh (BN-PBS)

KEMABONG - Datuk Rubin Balang (BN-Umno)

SOOK - Datuk Elron Angin (BN-PBRS)

NABAWAN - Datuk Bobby Suan (BN-upko)

SUGUT - Datuk James Ratib (BN-Umno) (new Face)

LABUK - Datuk Michael Asang (BN-PBS)

GUM GUM - Datuk Zakaria Edris (BN-Umno)

SUNGAI SIBUGA - Datuk Musa Aman (BN-Umno)

SEKONG - Datuk Samsudin Yahya (BN-Umno)

KARAMUNTING - Datuk Charles Pang (BN-LDP) 48 (new Face)

ELOPURA - Au Kam Wah (BN-Gerakan)

TANJONGPAPAT - Datuk Raymond Tan Shu Kiah (BN-Gerakan)

KUAMAT - Masiung Banah (BN-Upko)

SUKAU - Datuk Saddi Abdi Rahman (BN-Umno)

TUNGKU - Mohd Suhaili Said (BN-Umno)

LAHAD DATU - Datuk Yusoff Apdal (BN-Umno)

KUNAK - Datuk Nilwan Kabang (BN-Umno)

SULABAYAN - Datuk Joujan Sambakong (BN-Umno) (New face)

SENALLANG - Datuk Nasir Sakaran (BN-Umno)

BUGAYA - Datuk Ramlee Marabahan (BN-Umno)

BALUNG - Datuk Syed Abas Ali (BN-Umno)

APAS - Datuk Tawfiq Abu Bakat Titingan (BN-Umno)

SRI TANJUNG - Fung Len Fui (BN-PBS) (new Face)

METOTAI - Pang Yuk Ming (BN-LDP)

TANJUNG BATU - Datuk Hamisa Samat (BN-Umno)

SEBATIK - Abdul Muis Picho (BN-Umno)