The Star Online|Malaysia 13th General Election

Search candidates by state:

Selangor
Selangor
  • PARLIAMENT
  • STATE
P92 - SABAK BERNAM
CANDIDATESPARTY
Abdul Aziz Bari(PR / OTHERS - PKR)
Mohd Fasiah Mohd Fakeh(BN - UMNO)
P93 - SUNGAI BESAR
CANDIDATESPARTY
Mohd Salleh M Husin(PR / OTHERS - PAS)
Noriah Kasnon(BN - UMNO)
P94 - HULU SELANGOR
CANDIDATESPARTY
Santhara Kumar Ramnaidu(IND - IND)
Radzali Mokhtar(IND - IND)
Khalid Jaafar(PR / OTHERS - PKR)
P. Kamalanathan P. Panchanathan(BN - MIC)
P95 - TANJONG KARANG
CANDIDATESPARTY
Masrun Tamsi(IND - IND)
Noh Omar(BN - UMNO)
Mohamad Rashdi Deraman(PR / OTHERS - PAS)
P96 - KUALA SELANGOR
CANDIDATESPARTY
Dzulkefly Ahmad(PR / OTHERS - PAS)
Irmohizam bin Ibrahim(BN - UMNO)
P97 - SELAYANG
CANDIDATESPARTY
William Leong Jee Keen(PR / OTHERS - PKR)
Lim Siang Chai(BN - MCA)
Mohd Hazizi Ab Rahman(PR / OTHERS - BERJASA)
P98 - GOMBAK
CANDIDATESPARTY
Mohamed Azmin Ali(PR / OTHERS - PKR)
Said Nazar Abu Baker(IND - IND)
Raman Ismail(BN - UMNO)
P99 - AMPANG
CANDIDATESPARTY
Zuraida Kamaruddin(PR / OTHERS - PKR)
Rozaidah Talib(BN - UMNO)
P100 - PANDAN
CANDIDATESPARTY
Mohd Rafizi Ramli(PR / OTHERS - PKR)
Tan Yew Leng(IND - IND)
Lim Chin Yee(BN - MCA)
P101 - HULU LANGAT
CANDIDATESPARTY
Adzhaliza Mohd Nor(BN - UMNO)
Che Rosli Che Mat(PR / OTHERS - PAS)
P102 - SERDANG
CANDIDATESPARTY
Yap Pian Hon(BN - MCA)
Ong Kian Ming(PR / OTHERS - DAP)
P103 - PUCHONG
CANDIDATESPARTY
Gobind Singh Deo(PR / OTHERS - DAP)
A. Kohilan Pillay G. Appu(BN - GERAKAN)
P104 - KELANA JAYA
CANDIDATESPARTY
Loh Seng Kok(BN - MCA)
Toh Sin Wah(IND - IND)
Wong Chen(PR / OTHERS - PKR)
P105 - PJ SELATAN
CANDIDATESPARTY
Ibrahim Khatib(IND - IND)
Hee Loy Sian(PR / OTHERS - PKR)
Sheah Kok Fah(BN - MCA)
P106 - PJ UTARA
CANDIDATESPARTY
Chew Hoong Ling(BN - MCA)
Tony Pua Kiam Wee(PR / OTHERS - DAP)
P107 - SUBANG
CANDIDATESPARTY
Nazaruddin Mohamed Ferdoos(IND - IND)
Edros Abdullah(IND - IND)
Mohamad Ismail(PR / OTHERS - BERJASA)
Pakas Rao Applanaidoo(BN - MIC)
Sivarasa K. Rasiah(PR / OTHERS - PKR)
P108 - SHAH ALAM
CANDIDATESPARTY
Zulkifli Noordin(BN - UMNO)
Khalid Abd Samad(PR / OTHERS - PAS)
P109 - KAPAR
CANDIDATESPARTY
Sakthivel Alagappan(BN - MIC)
Norhamzah Suratman(IND - IND)
Palaya Rengaiah(IND - IND)
Mohd Pathan Hussin(PR / OTHERS - BERJASA)
Manivannan Gowindasamy(PR / OTHERS - PKR)
Mohd Nazri Abdul Aziz(IND - IND)
P110 - KLANG
CANDIDATESPARTY
Teh Kim Poo(BN - MCA)
Charles Anthony Santiago(PR / OTHERS - DAP)
P111 - KOTA RAJA
CANDIDATESPARTY
Uthayakumar Ponnusamy(IND - IND)
Murugesan Sinnandavar(BN - MIC)
Azman Idrus(IND - IND)
Siti Mariah Mahmud(PR / OTHERS - PAS)
P112 - KUALA LANGAT
CANDIDATESPARTY
Sharuddin Omar(BN - UMNO)
Kottappan Suppaiah(IND - IND)
Abdullah Sani Abdul Hamid(PR / OTHERS - PKR)
P113 - SEPANG
CANDIDATESPARTY
Hanapiah Mohamad(IND - IND)
Suhaimi Mohd Ghazali(IND - IND)
Mohd Zin Mohamed(BN - UMNO)
Mohamed Hanipa Maidin(PR / OTHERS - PAS)

Back to TOP

N1 - SUNGAI AIR TAWAR
CANDIDATESPARTY
Wahid Rais(PR / OTHERS - PAS)
Kamarol Zaki Abdul Malik(BN - UMNO)
N2 - SABAK
CANDIDATESPARTY
Abdul Halim Udin(BN - UMNO)
Sallehen Mukhyi(PR / OTHERS - PAS)
N3 - SUNGAI PANJANG
CANDIDATESPARTY
Budiman Mohd Zohdi(BN - UMNO)
Fadzlin Taslimin(PR / OTHERS - PAS)
N4 - SEKINCHAN
CANDIDATESPARTY
Kek Seng Hooi(BN - MCA)
Ng Suee Lim(PR / OTHERS - DAP)
N5 - HULU BERNAM
CANDIDATESPARTY
Muhamad Idris Ahmad(PR / OTHERS - PAS)
Rosni Sohar(BN - UMNO)
N6 - KUALA KUBU BAHARU
CANDIDATESPARTY
Nadarajah Supramaniam(IND - IND)
Pritpal Singh Mender Singh(IND - IND)
Ooi Hui Wen(BN - MCA)
Yoong Tham Fook(IND - IND)
Lee Kee Hiong(PR / OTHERS - DAP)
N7 - BATANG KALI
CANDIDATESPARTY
Ramachandran Kandasamy(PR / OTHERS - PKR)
Mustapa Kamal Sapingi(IND - IND)
Mustaf Talib(IND - IND)
Mat Nadzari Ahmad Dahlan(BN - UMNO)
N8 - SUNGAI BURONG
CANDIDATESPARTY
Mohamad Judi Sarjo(PR / OTHERS - PAS)
Mohd Shamsudin Lias(BN - UMNO)
N9 - PERMATANG
CANDIDATESPARTY
Mohd Yahya Mat Sahri(PR / OTHERS - PKR)
Sulaiman Abdul Razak(BN - UMNO)
Low Tan(IND - IND)
N10 - BUKIT MELAWATI
CANDIDATESPARTY
Jakiran Jacomah(BN - UMNO)
Manikavasagam Sundram(PR / OTHERS - PKR)
N11 - IJOK
CANDIDATESPARTY
Parthiban Karuppiah(BN - MIC)
Idris Ahmad(PR / OTHERS - PKR)
N12 - JERAM
CANDIDATESPARTY
Amiruddin Setro(BN - UMNO)
Muhammad Rashid Muhammad Kassim(PR / OTHERS - PAS)
N13 - KUANG
CANDIDATESPARTY
Abdul Shukur Idrus(BN - UMNO)
Zahariman Abd Latip(IND - IND)
Tenku Maraziyah Tenku Sulaiman(PR / OTHERS - PKR)
N14 - RAWANG
CANDIDATESPARTY
Lee Li Yew(BN - UMNO)
Gan Pei Nei(PR / OTHERS - PKR)
N15 - TAMAN TEMPLER
CANDIDATESPARTY
Roslan Basaruddin(IND - IND)
Zaidy Abdul Talib(PR / OTHERS - PAS)
Subahan Kamal(BN - UMNO)
N16 - BATU CAVES
CANDIDATESPARTY
Rawisandran Narayan(BN - UMNO)
Amirudin Shari(PR / OTHERS - PKR)
Suman Gopal(IND - IND)
N17 - GOMBAK SETIA
CANDIDATESPARTY
Hasbullah Mohd Ridzwan(PR / OTHERS - PAS)
Said Anuar Said Ahmad(BN - UMNO)
N18 - HULU KELANG
CANDIDATESPARTY
Saari Sungib(PR / OTHERS - PAS)
Abdul Rahim Pandak Kamarudin(BN - UMNO)
N19 - BUKIT ANTARABANGSA
CANDIDATESPARTY
Mohamad Nadzim Ibrahim(BN - UMNO)
Mohamed Azmin Ali(PR / OTHERS - PKR)
N20 - LEMBAH JAYA
CANDIDATESPARTY
Khasim Abdul Aziz(PR / OTHERS - PAS)
Baderisham Jolly(BN - UMNO)
N21 - CHEMPAKA
CANDIDATESPARTY
Muhammad Faizal Sufar(BN - UMNO)
Iskandar Abdul Samad(PR / OTHERS - PAS)
N22 - TERATAI
CANDIDATESPARTY
Lim Ah Chai(IND - IND)
Liew Pok Boon(BN - GERAKAN)
Chin Kok Keong(IND - IND)
Tiew Way Keng(PR / OTHERS - DAP)
Lee Ying Ha(IND - IND)
N23 - DUSUN TUA
CANDIDATESPARTY
Ismail Sani(BN - UMNO)
Razaly Hassan(PR / OTHERS - PAS)
N24 - SEMENYIH
CANDIDATESPARTY
Arutchelvan Subramaniams(PR / OTHERS - PSM)
Johan Abd Aziz(BN - UMNO)
Hamidi A. Hassan(PR / OTHERS - PKR)
N25 - KAJANG
CANDIDATESPARTY
Lee Ban Seng(BN - MCA)
Mohd Khalid Kassim(IND - IND)
Mohamad Ismail(PR / OTHERS - BERJASA)
Ong Yan Foo(IND - IND)
Mohd Iwan Jefrey Abdul Majib(IND - IND)
Lee Chin Cheh(PR / OTHERS - PKR)
N26 - BANGI
CANDIDATESPARTY
Mohd Shafie Ngah(PR / OTHERS - PAS)
Mohd Zaidi Md Zain(BN - UMNO)
N27 - BALAKONG
CANDIDATESPARTY
Lai Kwong Choy(BN - MCA)
Lee Ah Seng(IND - IND)
Ng Tien Chee(PR / OTHERS - DAP)
N28 - SERI KEMBANGAN
CANDIDATESPARTY
Ean Yong Hian Wah(PR / OTHERS - DAP)
Chin Toong Kang(BN - MCA)
N29 - SERI SERDANG
CANDIDATESPARTY
Noor Hanim Ismail(PR / OTHERS - PAS)
Mohamad Yusof Mohamed Yassin(BN - UMNO)
N30 - KINRARA
CANDIDATESPARTY
Ng Sze Han(PR / OTHERS - DAP)
Wong Hock Aun(BN - MCA)
N31 - SUBANG JAYA
CANDIDATESPARTY
Gan Meng Foo(BN - MCA)
Yeoh Tseow Suan(PR / OTHERS - DAP)
N32 - SERI SETIA
CANDIDATESPARTY
Nik Nazmi Nik Ahmad(PR / OTHERS - PKR)
Abdul Halim Samad(BN - UMNO)
N33 - TAMAN MEDAN
CANDIDATESPARTY
Haniza Mohamed Talha(PR / OTHERS - PKR)
Ab Wahab Ibrahim(BN - UMNO)
Johan Asik Shah(PR / OTHERS - KITA)
Kamarul Jaman Seeni Mohideen(IND - IND)
Muhammad Zarqasyi Zulkarnian(IND - IND)
N34 - BUKIT GASING
CANDIDATESPARTY
Juan Sei Chang(BN - GERAKAN)
Rajiv Rishyakaran(PR / OTHERS - DAP)
Mak Khuin Weng(IND - IND)
Simon Lee Chung Hsin(IND - IND)
N35 - KAMPUNG TUNKU
CANDIDATESPARTY
Chong Seng Foo(BN - MCA)
Lau Weng San(PR / OTHERS - DAP)
N36 - DAMANSARA UTAMA
CANDIDATESPARTY
Liew Wei Beng(IND - IND)
Lim Choon Kin(BN - MCA)
Yeo Bee Yin(PR / OTHERS - DAP)
N37 - BUKIT LANJAN
CANDIDATESPARTY
Wong Keat Ping(PR / OTHERS - PKR)
Chong Tuck Chiew(BN - GERAKAN)
N38 - PAYA JARAS
CANDIDATESPARTY
Mohd Khairuddin Othman(PR / OTHERS - PAS)
Muhammad Bushro Mat Johor(BN - UMNO)
N39 - KOTA DAMANSARA
CANDIDATESPARTY
Edros Abdullah(IND - IND)
Suppiah Anandan(IND - IND)
Mohd Nasir Hashim(PR / OTHERS - PKR)
Ridzuan Ismail(PR / OTHERS - PAS)
Halimaton Saadiah Bohan(BN - UMNO)
Halmi Omar(IND - IND)
N40 - KOTA ANGGERIK
CANDIDATESPARTY
Mohd Yusof Din(BN - UMNO)
Yaakob Sapari(PR / OTHERS - PKR)
Eriq Faisal Rusli(IND - IND)
N41 - BATU TIGA
CANDIDATESPARTY
Rodziah Ismail(PR / OTHERS - PKR)
Ahmad Nawawi M.Zin(BN - UMNO)
Mohd Uzi Che Hussin(IND - IND)
N42 - MERU
CANDIDATESPARTY
Sukaiman Ahmad(BN - UMNO)
Abd Rani Osman(PR / OTHERS - PAS)
N43 - SEMENTA
CANDIDATESPARTY
Daroyah Alwi(PR / OTHERS - PKR)
Md Shazali Md Amin(BN - UMNO)
Thuraisingam Subbrayan(IND - IND)
N44 - SUNGAI PINANG
CANDIDATESPARTY
Teng Chang Khim(PR / OTHERS - DAP)
Lee Siew Chee(BN - MCA)
N45 - SELAT KLANG
CANDIDATESPARTY
Halimah Ali(PR / OTHERS - PAS)
Faisal Yahya(BN - UMNO)
N46 - PELABUHAN KLANG
CANDIDATESPARTY
Nasarruddin M Zin(BN - UMNO)
Abd Khalid Ibrahim(PR / OTHERS - PKR)
N47 - PANDAMARAN
CANDIDATESPARTY
Hamzah Lamin(IND - IND)
Tan Pok Shyong(PR / OTHERS - DAP)
Ching Eu Boon(BN - MCA)
Deligannu Allagan(IND - IND)
N48 - KOTA ALAM SHAH
CANDIDATESPARTY
Pannerselvam G. Letchumanan(IND - IND)
Loo Hok Chai(IND - IND)
Maglin Dennis D'Cruz(BN - PPP)
Ganabatirau Veraman(PR / OTHERS - DAP)
N49 - SERI ANDALAS
CANDIDATESPARTY
Xavier Jayakumar Arulanandam(PR / OTHERS - PKR)
Kottappan Suppaiah(IND - IND)
Hanafiah Husin(IND - IND)
Mohan Thangarasu(BN - MIC)
Uthayakumar Ponnusamy(IND - IND)
N50 - SRI MUDA
CANDIDATESPARTY
Mohd Abdul Raof Mokhtar(BN - UMNO)
Mat Shuhaimi Shafiei(PR / OTHERS - PKR)
Ramaswree Duraisamy(IND - IND)
N51 - SIJANGKANG
CANDIDATESPARTY
Ahmad Yunus Hairi(PR / OTHERS - PAS)
Zurihan Yusop(BN - UMNO)
N52 - TELUK DATUK
CANDIDATESPARTY
Loh Chee Heng(PR / OTHERS - DAP)
Tan Cheng Chai(BN - MCA)
Hamzah Abu Bakar(IND - IND)
N53 - MORIB
CANDIDATESPARTY
Hasnul Baharuddin(PR / OTHERS - PAS)
Hasiman Sidom(BN - UMNO)
N54 - TANJONG SEPAT
CANDIDATESPARTY
Muventen Munusamy(IND - IND)
Mohd Haslin Hassan(PR / OTHERS - PAS)
Nisman Yusof(BN - UMNO)
N55 - DENGKIL
CANDIDATESPARTY
Shahrum Mohd Sharif(BN - UMNO)
Borhan Aman Shah(PR / OTHERS - PKR)
Azmi Othman(PR / OTHERS - KITA)
N56 - SUNGAI PELEK
CANDIDATESPARTY
Lai Nyuk Lan(PR / OTHERS - DAP)
Ab Manap Sahardin(IND - IND)
Zakaria Mohd Mukhtar(PR / OTHERS - KITA)
Ng Chok Sin(BN - MCA)

Back to TOP