The Star Online|Malaysia 13th General Election

Search candidates by state:

Perak
Perak
  • PARLIAMENT
  • STATE
P54 - GERIK
CANDIDATESPARTY
Norhayati Kasim(PR / OTHERS - PAS)
Hasbullah Osman(BN - UMNO)
P55 - LENGGONG
CANDIDATESPARTY
Razman Zakaria(PR / OTHERS - PAS)
Shamsul Anuar Nasarah(BN - UMNO)
P56 - LARUT
CANDIDATESPARTY
Hamzah Zainudin(BN - UMNO)
Mohd Fauzi Sa'ari(PR / OTHERS - PAS)
Raveedran M Vallikana(IND - IND)
P57 - PARIT BUNTAR
CANDIDATESPARTY
Muaamar Ghadafi Jamal Jamaludin(BN - UMNO)
Mujahid Yusof(PR / OTHERS - PAS)
P58 - BAGAN SERAI
CANDIDATESPARTY
Mohd Nor R M Monutty(PR / OTHERS - PKR)
Abdul Latif Masud(IND - IND)
Noor Azmi Ghazali(BN - UMNO)
P59 - BUKIT GANTANG
CANDIDATESPARTY
Ismail Saffian(BN - UMNO)
Idris Ahmad(PR / OTHERS - PAS)
P60 - TAIPING
CANDIDATESPARTY
Tan Lian Hoe(BN - GERAKAN)
Nga Kor Ming(PR / OTHERS - DAP)
P61 - PADANG RENGAS
CANDIDATESPARTY
Meor Ahmad Isharra Ishak(PR / OTHERS - PKR)
Mohamed Nazri Abdul Aziz(BN - UMNO)
P62 - SUNGAI SIPUT
CANDIDATESPARTY
Nagalingam Singaravelloo(IND - IND)
Michael Jeyakumar Devaraj(PR / OTHERS - PKR)
Devamany S Krishnasamy(BN - MIC)
P63 - TAMBUN
CANDIDATESPARTY
Ahmad Husni Mohamad Hanadzlah(BN - UMNO)
Siti Aishah Shaik Ismail(PR / OTHERS - PKR)
P64 - IPOH TIMOR
CANDIDATESPARTY
Kathleen Wong Mei Yin(BN - MCA)
Su Keong Siong(PR / OTHERS - DAP)
P65 - IPOH BARAT
CANDIDATESPARTY
Kalwant Singh Sujan Singh(IND - IND)
M Kulasegaran V Murugeson(PR / OTHERS - DAP)
Cheng Wei Yee(BN - MCA)
P66 - BATU GAJAH
CANDIDATESPARTY
Sivakumar Varatharaju Naidu(PR / OTHERS - DAP)
Loo Thin Tuck(BN - MCA)
P67 - KUALA KANGSAR
CANDIDATESPARTY
Kamilia Ibrahim(IND - IND)
Wan Mohammad Khair-il Anuar Wan Ahmad(BN - UMNO)
Khalil Idham Lim Abdullah(PR / OTHERS - PAS)
P68 - BERUAS
CANDIDATESPARTY
Chang Ko Youn(BN - GERAKAN)
Ngeh Koo Ham(PR / OTHERS - DAP)
P69 - PARIT
CANDIDATESPARTY
Mohd Zaim Abu Hasan(BN - UMNO)
Muhammad Ismi Mat Taib(PR / OTHERS - PAS)
P70 - KAMPAR
CANDIDATESPARTY
Lee Chee Leong(BN - MCA)
Ko Chung Sen(PR / OTHERS - DAP)
P71 - GOPENG
CANDIDATESPARTY
Tan Chin Meng(BN - MCA)
Lee Boon Chye(PR / OTHERS - PKR)
P72 - TAPAH
CANDIDATESPARTY
Ridzuan Bani(IND - IND)
Saravanan Murugan(BN - MIC)
Vasantha Kumar Krishnan(PR / OTHERS - PKR)
Shaharuzzaman Bistamam(PR / OTHERS - BERJASA)
P73 - PASIR SALAK
CANDIDATESPARTY
Tajuddin Abdul Rahman(BN - UMNO)
Mustaffa Kamil Ayub(PR / OTHERS - PKR)
P74 - LUMUT
CANDIDATESPARTY
Mohamad Imran Abdul Hamid(PR / OTHERS - PKR)
Kong Cho Ha(BN - MCA)
P75 - BAGAN DATOK
CANDIDATESPARTY
Madhi Hasan(PR / OTHERS - PKR)
Ahmad Zahid Hamidi(BN - UMNO)
P76 - TELUK INTAN
CANDIDATESPARTY
Seah Leong Peng(PR / OTHERS - DAP)
Mah Siew Keong(BN - GERAKAN)
Moralingam Kannan(IND - IND)
P77 - TANJONG MALIM
CANDIDATESPARTY
Ong Ka Chuan(BN - MCA)
Tan Yee Kew(PR / OTHERS - PKR)

Back to TOP

N1 - PENGKALAN HULU
CANDIDATESPARTY
Abdullah Masnan(PR / OTHERS - PKR)
Aznel Ibrahim(BN - UMNO)
N2 - TEMENGOR
CANDIDATESPARTY
Mhd Supian Nordin(PR / OTHERS - PKR)
Salbiah Mohamed(BN - UMNO)
N3 - KENERING
CANDIDATESPARTY
Mohamd Tarmizi Abdul Hamid(PR / OTHERS - PKR)
Mohd Tarmizi Idris(BN - UMNO)
N4 - KOTA TAMPAN
CANDIDATESPARTY
Zahrul Nizam Abdul Majid(PR / OTHERS - PKR)
Saarani Mohamad(BN - UMNO)
N5 - SELAMA
CANDIDATESPARTY
Mohd Akmal Kamarudin(PR / OTHERS - PAS)
Mohamad Daud Mohd Yusoff(BN - UMNO)
N6 - KUBU GAJAH
CANDIDATESPARTY
Ahmad Hasbullah Alias(BN - UMNO)
Mohd Nazri Din(PR / OTHERS - PAS)
N7 - BATU KURAU
CANDIDATESPARTY
Muhammad Amin Zakaria(BN - UMNO)
Mohammad Fadzil Alias(PR / OTHERS - PKR)
N8 - TITI SERONG
CANDIDATESPARTY
Abu Bakar Mat Ali(BN - UMNO)
Abu Bakar Hussian(PR / OTHERS - PAS)
N9 - KUALA KURAU
CANDIDATESPARTY
Mohd Salleh Mat Disa(BN - UMNO)
Abdul Yunus Jamahri(PR / OTHERS - PKR)
N10 - ALOR PONGSU
CANDIDATESPARTY
Rosli Ibrahim(PR / OTHERS - PKR)
Shamsul Amir Ramly(IND - IND)
Sham Mat Sahat(BN - UMNO)
N11 - GUNONG SEMANGGOL
CANDIDATESPARTY
Halidi Wahab(IND - IND)
Mohd Zawawi Abu Hassan(PR / OTHERS - PAS)
Zulkarnain Ismail(BN - UMNO)
N12 - SELINSING
CANDIDATESPARTY
Sharudin Ahmad(BN - UMNO)
Husin Din(PR / OTHERS - PAS)
N13 - KUALA SAPETANG
CANDIDATESPARTY
Zainal Abidin Abd Rahman(PR / OTHERS - BERJASA)
Loh Swee Eng(BN - GERAKAN)
Chua Yee Ling(PR / OTHERS - PKR)
N14 - CHANGKAT JERING
CANDIDATESPARTY
Mohammad Nizar Jamaluddin(PR / OTHERS - PAS)
Rosli Husin(BN - UMNO)
Zulkefli Ibrahim(IND - IND)
N15 - TRONG
CANDIDATESPARTY
Zabri Abd Wahid(BN - UMNO)
Norazli Musa(PR / OTHERS - PAS)
N16 - KAMUNTING
CANDIDATESPARTY
Mohammad Zahir Abdul Khalid(BN - UMNO)
Mohamad Fakhrudin Abdul Aziz(PR / OTHERS - PAS)
N17 - POKOK ASSAM
CANDIDATESPARTY
Teh Kok Lim(PR / OTHERS - DAP)
Ho Cheng Wang(BN - MCA)
Mohd Yusoff Abdull Hamid(IND - IND)
N18 - AULONG
CANDIDATESPARTY
Leow Thye Yih(PR / OTHERS - DAP)
Soo Kay Ping(BN - GERAKAN)
Yew Tian Hoe(IND - IND)
N19 - CHENDEROH
CANDIDATESPARTY
Zainun Mat Noor(BN - UMNO)
Mohamad Azalan Mohamad Radzi(PR / OTHERS - PAS)
N20 - LUBOK MERBAU
CANDIDATESPARTY
Siti Salmah Mat Jusak(BN - UMNO)
Mohd Zainudin Mohd Yusof(PR / OTHERS - PAS)
N21 - LINTANG
CANDIDATESPARTY
Ahmad Mazlan Othman(PR / OTHERS - PAS)
Mohd Zolkafly Harun(BN - UMNO)
N22 - JALONG
CANDIDATESPARTY
Liew Yew Aw(BN - GERAKAN)
Kalimuthu Sinnu(IND - IND)
Loh Sze Yee(PR / OTHERS - DAP)
N23 - MANJOI
CANDIDATESPARTY
Asmuni Awi(PR / OTHERS - PAS)
Mohamad Ziad Mohamed Zainal Abidin(BN - UMNO)
N24 - HULU KINTA
CANDIDATESPARTY
Aminuddin Md Hanafiah(BN - UMNO)
M A Tinagaran Arumugam(PR / OTHERS - PKR)
Sulaiman Zakariya(IND - IND)
N25 - CANNING
CANDIDATESPARTY
Wong Kah Woh(PR / OTHERS - DAP)
Ceylyn Tay Wei Lung(BN - GERAKAN)
N26 - TEBING TINGGI
CANDIDATESPARTY
Khoo Boon Chuan(BN - MCA)
Ong Boon Piow(PR / OTHERS - DAP)
N27 - PASIR PINJI
CANDIDATESPARTY
Lee Chuan How(PR / OTHERS - DAP)
Thong Fah Chong(BN - MCA)
N28 - BERCHAM
CANDIDATESPARTY
Kalimuthu Ranggayah(IND - IND)
Lim Huey Shan(BN - MCA)
Cheong Chee Khing(PR / OTHERS - DAP)
N29 - KEPAYANG
CANDIDATESPARTY
Chang Kok Aun(BN - MCA)
Nga Kor Ming(PR / OTHERS - DAP)
N30 - BUNTONG
CANDIDATESPARTY
Sivasubramaniam Athinarayanan(PR / OTHERS - DAP)
Sivaraj Chandran(BN - MIC)
Iruthiyam Sebastiar Anthonisamy(IND - IND)
Mohd Basri Bin Shafie(IND - IND)
N31 - JELAPANG
CANDIDATESPARTY
Sarasvathy Muthu(PR / OTHERS - PSM)
Mokan Supramaniam(BN - MIC)
Teh Hock Ke(PR / OTHERS - DAP)
N32 - MENGLEMBU
CANDIDATESPARTY
Lim Pek Har(PR / OTHERS - DAP)
Loo Gar Yen(BN - MCA)
N33 - TRONOH
CANDIDATESPARTY
Yip Sze Choy(BN - MCA)
Yong Choo Kiong(PR / OTHERS - DAP)
N34 - BUKIT CHANDAN
CANDIDATESPARTY
Jahiddin Isa(IND - IND)
Fathmawaty Salim(PR / OTHERS - PKR)
Maslin Sham Razman(BN - UMNO)
N35 - MANONG
CANDIDATESPARTY
Mohamad Kamil Shafie(BN - UMNO)
Jamil Dzulkarnain(PR / OTHERS - PAS)
N36 - PENGKALAN BAHARU
CANDIDATESPARTY
Khairuddin Abd Malik(PR / OTHERS - PAS)
Abd Manaf Hashim(BN - UMNO)
Ahmad Nizam Ibrahim(IND - IND)
N37 - PANTAI REMIS
CANDIDATESPARTY
Koh Ser Yun(BN - MCA)
Wong May Ing(PR / OTHERS - DAP)
N38 - BELANJA
CANDIDATESPARTY
Najihatussalehah Ahmad(PR / OTHERS - PAS)
Mohd Nizar Zakaria(BN - UMNO)
N39 - BOTA
CANDIDATESPARTY
Zulkifly Ibrahim(PR / OTHERS - PKR)
Nasarudin Hashim(BN - UMNO)
N40 - MALIM NAWAR
CANDIDATESPARTY
Chang Gwo Chyang(BN - MCA)
Leong Cheok Keng(PR / OTHERS - DAP)
N41 - KERANJI
CANDIDATESPARTY
Daniel Wa Wai How(BN - MCA)
Chen Fook Chye(PR / OTHERS - DAP)
N42 - TUALANG SEKAH
CANDIDATESPARTY
Baldip Singh Santokh Singh(PR / OTHERS - PKR)
Nolee Ashilin Mohammed Radzi(BN - UMNO)
Syed Mohamed Syed Ali(IND - IND)
N43 - SUNGAI RAPAT
CANDIDATESPARTY
Hamidah Osman(BN - UMNO)
Radzi Zainon(PR / OTHERS - PAS)
Mior Azman Aminuddin Mior Aris(IND - IND)
N44 - SIMPANG PULAI
CANDIDATESPARTY
Chang Kon You(BN - MCA)
Tan Kar Hing(PR / OTHERS - PKR)
N45 - TEJA
CANDIDATESPARTY
Yew Sau Kham(BN - MCA)
Chang Lih Kang(PR / OTHERS - PKR)
N46 - CHENDERIANG
CANDIDATESPARTY
Mah Hang Soon(BN - MCA)
Amani Williams-Hunt Abdullah(PR / OTHERS - PKR)
N47 - AYER KUNING
CANDIDATESPARTY
Samsudin Abu Hassan(BN - UMNO)
Kathiravan Murugan(IND - IND)
Ahmad Razi Othman(PR / OTHERS - PAS)
N48 - SUNGAI MANIK
CANDIDATESPARTY
Zainol Fadzi Paharudin(BN - UMNO)
Osman Abdul Rahman(PR / OTHERS - PKR)
N49 - KAMPONG GAJAH
CANDIDATESPARTY
Ishak Saari(PR / OTHERS - PAS)
Abdullah Fauzi Bin Ahmad Razali(BN - UMNO)
N50 - SITIAWAN
CANDIDATESPARTY
Ngeh Koo Ham(PR / OTHERS - DAP)
Ting Tai Fook(BN - MCA)
N51 - PASIR PANJANG
CANDIDATESPARTY
Rashidi Ibrahim(BN - UMNO)
Rohawati Abidin(PR / OTHERS - PAS)
Vijayan Subramaniam(IND - IND)
N52 - PANGKOR
CANDIDATESPARTY
Bernard Parenpa John(IND - IND)
Zambry Abdul Kadir(BN - UMNO)
Mohd Saifullah Mohd Zulkifli(PR / OTHERS - PKR)
N53 - RUNGKUP
CANDIDATESPARTY
Mohd Misbahul Munir Masduki(PR / OTHERS - PAS)
Shahrul Zaman Yahya(BN - UMNO)
N54 - HUTAN MELINTANG
CANDIDATESPARTY
Mat Sidi Hashim(IND - IND)
Azahari Abdullah(PR / OTHERS - BERJASA)
Supramaniam Ramalingam(BN - MIC)
Kesavan Subramaniam(PR / OTHERS - PKR)
N55 - PASIR BEDAMAR
CANDIDATESPARTY
M Kayveas(BN - PPP)
Terence Naidu(PR / OTHERS - DAP)
N56 - CHANGKAT JONG
CANDIDATESPARTY
Mohd Anuar Sudin(PR / OTHERS - PAS)
Suppan Krishnan(IND - IND)
Mohd Azhar Jamaluddin(BN - UMNO)
N57 - SUNGKAI
CANDIDATESPARTY
Goh Kim Swee(BN - MCA)
Sivanesan Achalingam(PR / OTHERS - DAP)
N58 - SLIM
CANDIDATESPARTY
Mosses Ramiah(IND - IND)
Mohd Khusairi Abdul Talib(BN - UMNO)
Aminuddin Zulkipli(PR / OTHERS - PAS)
N59 - BEHRANG
CANDIDATESPARTY
Kamal Badri Tak M Zainudin(IND - IND)
Ramnaidu Suridemudu(IND - IND)
Abdul Hadi Abdul Khatab(PR / OTHERS - PKR)
Rusnah Kassim(BN - UMNO)

Back to TOP